Набережна – перлина Дніпропетровська. Вона є справжньою перлиною міста на Дніпрі - різна у різні пори року, проте і полита дощами, і вкрита снігом, і зігріта першим весняним сонцем, і вбрана літніми квітами вона завжди стильна і ошатна. Своїм неперевершеним зовнішнім виглядом вона завдячує самій природі та талановитим дніпропетровцям. Її дуже люблять містяни, нею захоплюються гості. Вона найгарніша в Україні і найдовша в Європі, бо простягнулася майже на 30 кілометрів вздовж Дніпра. До речі, авторський колектив, що створив проект реконструкції дніпропетровської Набережної, 2008 року отримав Державну премію у галузі будівництва й архітектури.
„У найперших проектах набережній відводилася особлива роль, зокрема, план забудови Катеринослава 1792 року архітектора Івана Старова передбачав, що місто буде повернуто до Дніпра і, таким чином річка, виконуватиме роль однієї з головних магістралей”, – розповідає архітектор Ігор Підорван. Всі генплани, розроблені за радянських часів, також передбачали облаштування набережної та вихід міста до Дніпра, проте насправді ця задумка архітекторів різних часів втілюється у життя лише нині. Парадокс: місто, що розташувалося на воді, практично не мало до неї виходу – у радянські часи вздовж берегів розміщувалися склади та промислові приміщення, окрім того, появі нормальної берегової лінії заважали постійні розливи Дніпра під час весняних паводків. Фактично формування набережної почалося лише 50 років тому, тоді постала необхідність реконструкції міської каналізації і вздовж берегової лінії було прокладено єдиний колектор для каналізації, водопроводу, газопроводу, теплотраси та кабелів різного призначення. Для зведення дамби використали металургійні відходи заводу ім. Петровського, на той час на підприємстві накопичилося понад 10 мільйонів кубометрів шлаків і вони стали основою берегової лінії. Так місто в решті-решт отримало вихід до Дніпра, проте справжній розквіт набережної і перетворення її на головну вулицю міста розпочалися лише на початку 21 століття. Певно – це найцікавіша сторінка її життя.
Прогулюючись Набережною, дніпропетровці та гості міста навіть не здогадуються, у чому секрет її витонченості. «У красоті миліша простота», - сказав римський філософ Овідій. Ці його слова наче посвята дніпропетровській Набережній. Це творіння природи та людських рук продумане до найменших дрібниць. Її задумали та створили дніпропетровці, закохані у рідне місто, - керівник і натхненник реконструкції міський голова Іван Куліченко, розробники проекту – архітектори Микола Смірнов, Дмитро Волик, Ігор Підорван, В’ячеслав Товстик, ландшафтний архітектор Світлана Пікаш. „Ми мали на меті провести реконструкцію з глибокою ідеєю і облаштувати набережну, застосовуючи всі передові технології благоустрою, які існували на той час. Нас цікавило сучасне освітлення, фонтани, озеленення, малі архітектурні форми, - розповідає очільник міста Іван Куліченко. – При цьому стояла задача використовувати матеріали, які довго служитимуть”.